fbpx

Boštjan Kuhar

ZA NAROČANJE ALI VEČ INFORMACIJ POKLIČITE 031-384-638

Vrtoglavica, ravnotežnostne motnje, nenadna omedlevica

 

Predel zgornje vratne hrbtenice je področje, kjer je večina telesnih senzorjev (proprioceptorji) za telesno orientacijo in hkrati s tem tudi za ravnotežje. Telo zmore vzdrževati pravilno pozicijo telesa v prostoru le s pomočjo očes in ravnotežnostnih organov. Ko je občutek ravnotežja moten, se motnja prenese na zaznavanje telesnega gibanja v okolju. Skozi mehanizem, ki je odgovoren za zaznavanje ravnotežja, potekajo mnogi dražljaji in informacije, ki se hkrati zbirajo ter obdelajo. Tako je telesu mogoče, da odda primerne impulze do mišičevja. Na kratko orisani mehanizmi so potrebni za vzdrževanje telesnega ravnotežja in za vodenje telesnih gibov, ki jih človek izvaja.

Stabilnost in s tem povezan občutek ravnotežja sta rezultat natančnega ravnotežja telesnih sil. Ko sile ne delujejo v sinhroniziranem ter koordiniranem načinu se motnja razvije v kompenzacijsko motnjo. Ker mora telo napake kompenzirati, se motnje v skrajnih primerih kažejo, kot izguba zavesti ali orientacije. Pojavi se vprašanje, zakaj se kaj takšnega zgodi?

Kompleksni mehanizem, ki je odgovoren za ravnotežje, še vedno ni popolnoma raziskovan. Nastane in deluje preko korelacije mnogih signalov. V primeru, da signali ne pridejo na cilj, kjer bi bili obdelani, možgani ne morajo izpeljati primernega nevrološkega odgovora. Zaradi tega mišice po celem telesu ne pridobijo zadostnih informacij, ki bi omogočale občutek ravnotežja.

 

Kot preprost primer je moč ravnotežnostnega sistema telesa primerjati z GPS navigacijskim sistemom. Pozicija na zemlji se pri navigacijskem sistemu določi s pomočjo treh satelitov v vesolju. Ko sprejemnik (GPS navigacija) hkrati sprejema signale treh različnih satelitov, lahko natančno določi pozicijo ter načrtovano pot. Določanje pozicije je veliko bolj težavno in nenatančno, če izpade signal enega satelita.

V primeru, da izpade signal vseh treh satelitov, GPS naprava ni več v stanju določiti kraja, kjer se nahajamo. Če povezujemo izpad vseh treh satelitov s človeškim telesom, bi podan primer bil primerljiv z izgubo zavesti.

Medicinska pojasnila za vrtoglavico in ravnotežnostne motnje

Ko oseba kaže znake vrtoglavice, zdravniki ponavadi izvedejo različne preiskave kot denimo krvni pritisk. Če krvni pritisk kaže normalne vrednosti, nas potem zdravnik napoti k otorinolaringologu, ker je občutek za ravnotežje povezan z notranjim ušesom. Vnetje le-tega pa lahko povzroči negativne posledice na občutek ravnotežja. Zaradi specifičnih simptomov se izvedejo preiskave, ki razlikujejo med centralnim ali perifernim vzrokom vrtoglavice kot recimo: vrtoglavica, nihalna omotica ali omotica, ki izvira iz vertebralnega predela (iz hrbtenice).

Velikokrat je vzrok za vrtoglavico premaknitev t. i. otolita. Ko se prestavijo ti mali kamenčki v slušnem sistemu, se človeku zdi, da ima omotico. Z določenimi gibi oz. manevri se lahko otoliti ponovno postavijo na pravilno mesto.

Če preiskave ne vodijo do zadovoljive diagnoze, vas bo otorinolaringolog napotil k očesnemu zdravniku na dodatne preiskave. Oko namreč igra eno glavnih vlog v telesnem ravnotežju.

V primeru da so tudi te preiskave neuspešne, je naslednji korak napotitev na magnetno – resonančno slikanje glave. Zdravnik želi izključiti prisotnost možganskih tumorjev ali drugih sprememb možganov. Zatem ko vsi testi pokažejo negativen rezultat, je pacient iz zdravniškega vidika strukturno popolnoma zdrav.

Kot pomoč pacientu, mu zdravnik predpiše zdravila, ki občasno pripomorejo k izboljšanju zdravstvenega stanja, vendar pri večini problem ostane.

Pri nekaterih osebah so težave tako močne, da se jim pojavijo, poleg vrtoglavice in ravnotežnostnih motenj, še emocionalne težave. Zaradi tega se velikokrat umaknejo iz družbe. Težave vodijo tudi do te točke, da se morajo nekateri odpovedati delovnemu mestu, kjer igra občutek ravnotežja, odločilno vlogo.

Kje so vzroki, da ljudje trpijo za vrtoglavico in ravnotežnostnimi motnjami brez očitnih organskih vzrokov?

V teh primerih se velikokrat po krivici obtožuje človeška psiha, kljub temu, da s tem sploh ni povezana. Torej, od kod prihaja vrtoglavica in motnje v ravnotežju?

ravnotezje-atlantomed

Alternativna obrazložitev vrtoglavice in ravnotežnostne motnje

Kot že obrazloženo, je funkcionalnost telesnega, ravnotežnostnega sistema izredno kompleksna, ker se v njem zbirajo in obdelujejo velike količine podatkov. Ko želeni podatki dosežejo možgane prepozno ali jih sploh ne dosežejo, se tolmačijo kot napačni, ker določeni faktorji manjkajo. Koordinacija gibanja s tem postane nenatančna, kar je približno enako kot da bi dobili napačne podatke od kalkulatorja.

Pripomba: To ne pomeni, da je kalkulator pokvarjen. Podatke, ki so potrebni za natančne rezultate so pomanjkljivi, zato le-ta ne more podati pravilno rešitev.

Vretence atlas in deloma tudi čeljust, če odstopata od pravilne pozicije, igrata veliko vlogo pri sprožanju vrtoglavice. Dejstvo je, da sta atlas in kondile spodnje čeljusti anatomsko zelo blizu ravnovesnemu organu.

Kot je bilo že na drugih koncih spletne strani obrazloženo, povzroča dislociran atlas pritisk na določene živce in žile, ki potekajo blizu atlasa. Ob kompresiji žil, lahko pri ljudeh, ki že trpijo za vrtoglavico ali ravnotežnostnimi motnjami, povzroči ekstremne kontrakcije vratnega in ramenskega mišičevja. Mišične kontrakcije so pogosto neposredna posledica dislociranega atlasa. Sprožijo pa se lahko tudi zaradi anksioznosti ali stresa, ki je nadvse prisoten faktor v današnjem življenju.

Torej, kaj se zgodi s približno 80 % vseh senzorjev ravnovesja (proprioreceptorji), ki se nahajajo prav v poškodovanem območju?

Občasno se zgodi, da se vrtoglavica poleže takoj po nastavitvi prvega vratnega vretenca, kar je deloma pogojeno s skrbno masažo vratnih mišic pred Atlantomed terapijo.

Pri preostalih primerih se omotica poleže skozi čas. Telo mora prestati svojo regeneracijsko fazo in izvesti določene prilagoditve, zaradi česar izgine občutek omotice.

Določeni pacienti, katerim je bila med drugim diagnosticirana Menierova bolezen (Morbus Meniere), so po zaključeni Atlantomed terapiji opazili, da njihov občutek ravnotežja ni bil moten zaradi nekakšne ‘bolezni’, ampak zaradi napačne lege atlasa. Občutek vrtoglavice je bil takoj po terapiji odpravljen.

Če pri stranki niso bile diagnosticirane organske težave, je nastavitev atlasa verjetno najučinkovitejša metoda za trajno odpravljanje vrtoglavice ali motenj v ravnotežju.

Izkušnje so pokazale, da se pri določenih ljudeh pojavi brez jasnega razloga vrtoglavica ali napad šibkosti, ko nagnejo glavo nazaj. Ko so bili na Atlantomed terapiji, se tovrstne težave niso več pojavile.

Vzrok za izboljšave je najverjetneje sproščanje vertebralne arterije. Prestavljen atlas je pri vzvratnem gibu glave pritiskal na arterijo, kjer je potem nastala abnormalna kompresija, ki je povzročala napade vrtoglavice.

Želite cenejše terapije?

Prijavite se na e-novičke

Vedno imamo kakšno ugodnost za naše bralce

S klikom na >Pošlji< se strinjate s pogoji poslovanja is spravilnikom o zasebnosti