fbpx

Boštjan Kuhar

ZA NAROČANJE ALI VEČ INFORMACIJ POKLIČITE 031-384-638

Poševnost kolka, rotacija medenice, neskladnost dolžine nog

Poševnost kolka (nagnjenost medenice /napačna pozicija medenice) ali rotacija medenice so lahko med drugim negativne posledice napačne pozicije atlasa. Ko je hrbtenica podvržena asimetričnim vplivom zaradi enostranske napetosti hrbtenega mišičevja, je možno, da se posledice prenašajo tudi na kolk. Takrat se posledično le-ta premakne na stran.

Nagnjena pozicija medenice velikokrat daje vtis, da je ena noga daljša od druge, kljub enakomerni dolžni nog.

Posledice nagnjene medenice se negativno izražajo na kolčne sklepe, kolena, noge in prav tako na medvretenčne ploščice.

Obstaja preprosta metoda za ugotavljanje prisotnosti nagnjene medenice. Postavite se pred ogledalo in se natančno opazujte in ugotovite ali je ena kolčnica višje postavljena kot druga.

Nadaljnjo izrazito lastnost poševne medenice je moč opaziti tako: Ali ste nagnjenji k temu, da ko stojite, da imate eno koleno rahlo skrčeno in hkrati preusmerite večino vaše teže na drugo stran telesa? Če vaš odgovor »da«, potem je velika verjetnost, da imate poševno postavljeno medenico.

S pomočjo Atlantomed terapije je možno, da se nagnjena (asimetričen) medenica deloma ali popolnoma popravi.

Izravnava medenice se velikokrat kaže že takoj po terapiji ali po določenem uravnalnem času skeleta. Prednost je nedvomno trajni učinek.

V primeru, da se kolk ne more popolnoma izravnati, je lahko vzrok v napačni poziciji čeljusti.

Ukrepi manualne terapije pri poševnem kolku

Manualni terapevti kot tudi fizioterapevti in osteopati, poskušajo postaviti kolk v pravilno pozicijo z manipulativnimi tehnikami, raztegovanjem ali masažami.

Mnogi pacienti, ki so trpeli s poševnim kolkom lahko potrdijo, da so učinki manipulacije iz strani fizioterapevtov le začasne narave. Kolk se že po kratkem času spet postavi v napačno pozicijo. Ponovne bolečine prisilijo paciente, da se dogovorijo s terapevti o ponovnih terapijah, zaradi lajšanja bolečin. Na dolgi rok se ponavljajoče bolečine spremenijo v kronično bolezen. S tem se pripravijo plodna tla za bolečine v ledvenem predelu hrbtenice, diskus hernijo in lumbago.

Težave, zaradi česar se kolk nagne v poševno pozicijo, imajo jedro v napačni poziciji atlasa (in morebitno z istočasno prestavljeno čeljustjo). Manualne korekcije kolka ne upoštevajo nekorektnega položaja atlasa in zaradi tega ne more prinašati trajnega učinka.

Običajen zobozdravnik se ukvarja le s primerno nego zob, ne zanima se za pravilni položaj medenice. Tako tudi manualni terapevt ali ortoped posveča svojo pozornost le položaju medenice in ne čeljusti. Dokler se ne bo celotno telesno gibanje obravnavalo kot celoto, zdravilci ne bodo morali pacientom nuditi trajno rešitev za njihove težave.

Izkušnje so pokazale, da ko je atlas (in po potrebi tudi čeljust) ponovno v optimalni poziciji, se kolk avtomatsko in trajno postavi v svojo simetrično pozicijo.

Manualne tehnike se lahko na kolku uporabijo le kot podporno terapijo, ampak šele potem, ko je bil odstranjen primarni vzrok za nastale težave. Šele takrat dodatno zdravljenje pomaga telesu pri ponovnem uravnovešenju.

posevnost-kolka-atlatnomed-bostjan-kuhar

Poševnost medenice iz vidika medicine in ortopedije

Ko nas preiskujejo zdravniki ali ortopedi, običajno diagnosticirajo, da imamo neenakomerno dolžino nog. Razlaga se absolutno ne sklada z realnostjo! Verjetnost za neenakomerno dolžino nog, ki izhaja iz rojstva, je le 4 %. Potrditev kaže študija prof. Burkhard Hock, ki je dostopna tukaj.

Preostalih 96 % primerov poševnosti medenice so popolnoma funkcionalne narave. Pogojeni so predvsem zaradi prestavitve kolčnice naprej ali nazaj. Medenica se premakne iz preprostega razloga, ker se je pojavila skolioza v ledvenem predelu hrbtenice.

Za potrditev poševnosti medenice se ortopedi in zdravniki ozirajo na standardno metodo. Zaradi »natančne« meritve asimetričnosti napravijo rentgensko sliko.

Iz vidika perspektive predstavi postopek veliko napako. Rentgenska slika poda le dvodimenzionalni (višina in širina) pogled na medenico. Težava nastopi zaradi tridimenzionalne narave (višina, širina in globina). Kdor je bolj domač na področju fotografije in se spozna na fiziko, takoj razume napako!

Kar zdravnik interpretira kot kratko nogo je v resnici napaka v perspektivi. Povzročena je zaradi dejavnika tridimenzionalnosti, ker je ena medenica nagnjena naprej oz. nazaj, kar bi bilo vidno le če bi imeli na sliki še tretjo dimenzijo (globino). Na dvodimenzionalni sliki (2D), torej na navadni rentgenski sliki, zgleda da je ena medenica VIŠJE kot druga. V resnici pa je ena stran medenice premaknjena bolj NAPREJ kot dejansko razkrije tridimenzionalno (3D) slikanje.

Kako ortopedi kompenzirajo perspektivno in razumno napako? Odgovor je preprost. Pacientu predpišejo ortopedske vložke za čevlje!

Kako ortopedski vložek pomaga, če v resnici ni nič narobe z dolžino nog?

Bolečine v hrbtu se bodo postopoma povečale, ker se dodatno neravnovesje prenese na okostje človeka.

Zdravniki so šolani, da opazujejo telesno gibanje od nog navzgor. Zato je njihovo sklepanje na prvi pogled logično in diagnosticirajo poševnost medenice kot neenakomerno dolžino nog.

Ortopedski vložki so le v omenjenih 4 % smiselni, ker takrat je dejansko prisotna različna dolžina nog. Pri preostalih 96 % so vložki celo škodljivi, kar lahko mnogi pacienti iz lastnih izkušenj potrdijo.

Želite cenejše terapije?

Prijavite se na e-novičke

Vedno imamo kakšno ugodnost za naše bralce

S klikom na >Pošlji< se strinjate s pogoji poslovanja is spravilnikom o zasebnosti