fbpx

Boštjan Kuhar

ZA NAROČANJE ALI VEČ INFORMACIJ POKLIČITE 031-384-638

Nihalna travma lahko povzroči napačno pozicijo atlasa oz. jo dodatno poslabša.

Prestavljen atlas, kot vzrok za trajajoče težave po nihalni travmi (poškodbe pospeševanja)

Nihalne travme so travme, ki so bile povzročene s hitrimi ter nasilnimi primiki glave naprej in nazaj. Glava tako nateguje vratne mišice in vretence. Nihalne travme velikokrat nastanejo pri prometni nesreči, s težkimi udarci pri borilnih veščinah ali tudi doma, ko nerodno pademo.

Po podatkih ameriškega urada za varstvo pri delu in zdravstvenega varstva, padejo 47 % vseh otrok na glavo preden dosežejo eno leto starosti. Otroci v starosti od 2 – 5 let so že vsaj 200 krat padli. Ko so stari 10 let so doživeli več kot 1500 različnih vrst travm.

Kruta resnica je, da lahko nihalne travme življenje popolnoma spremenijo. Vsakodnevni gibi lahko postanejo nepredstavljiv napor in v mnogih primerih ljudje ne morejo več opraviti naloge na delovnem mestu. Zaradi zdravstvenega stanja trpi tudi socialno življenje, kajti ljudje se pogosto zaprejo doma in opustijo druženje z drugimi.

Današnje študije so pokazale, da nihalne travme povzročijo čezmerno nategovanje vratnih vezi in mišic. V skrajnih primerih so poškodbe tako močne, da lahko povzročijo vretenčne zlome ali natrgane vezi.

Povsem nepojasnjeno dejstvo je bilo, zakaj nihalna travma povzroča dolgoročne kronične bolečine.

Nihalne travme: veliko vprašanj

  1. Ali ste tudi vi doživeli nihalno travmo in noben zdravnik ni bil sposoben diagnosticirati, od kod prihajajo trajajoče bolečine?
  2. Ali ste že poskusili vse možne terapije in vaše zdravstveno stanje se kljub temu ni izboljšalo?
  3. Vas je vaš zdravnik napotil na rentgensko in magnetno resonančno slikanje, vas zatem z raznoraznimi zdravstvenimi preiskavami pregledal in na koncu ugotovil, da je pri vas strukturno vse v najboljšem redu?
  4. Kljub prepričanosti zdravnika se vaše težave niso izboljšale in namesto zdravljenja so vam predpisali razna zdravila ali celo psihofarmake (npr. protidepresivna sredstva)?

Ali vaš zdravnik meni, da so vaše težave psihične narave ali celo meni, da vaše stanje simulirate? Kljub temu ste prepričani, da temu ni tako in da so vaše težave stvarne, ker pred nihalno travmo niste imeli tovrstnih bolečin.

Problem je v tem, da je zdravnik šolan zato, da odkrije hude poškodbe kot so zlomljene kosti ali pretrgane vezi. Če zdravnik ne naleti na omenjene simptome meni, da je z vami vse v najboljšem redu. Pacientu v tem primeru preostane le to, da se spočije in si mogoče pomaga z medicinsko ovratnico.

Dejstvo je, da nihalna travma ni pogojena z ekstremnimi poškodbami, katere bi lahko zdravnik zaznal. Že majhna ravnotežnostna odstopanja vratne hrbtenice lahko vodijo do dolgoročnih bolečin.

nihalna-tarva-atlatnomed-bostjan-kuhar

Vratna hrbtenica kot precizni mehanizem

Ker je vratna hrbtenica izredno kompleksno zgrajena jo lahko primerjamo s preciznim mehanizmom.

Predstavljajte si sledečo situacijo: Pomotoma vam pade mehanska ura na tla. Ko jo ponovno poberete s tal, se vam ura zdi še brezhibna, vendar čez nekaj časa ugotovite, da za 5 minut zaostaja. Zakaj? Pogonska os se je pri udarcu upognila in ne deluje več optimalno. S tem povzroča trenje urnega mehanizma.

Enaka situacija lahko nastopi pri vratni hrbtenici. Pri udarcu ni potrebno da se zlomijo vretenca, ampak obstaja verjetnost premaknitve na nepravilno pozicijo. Premaknitev povzroči motnjo ravnovesja hrbtenice in celega telesa.

Tako pridejo zdravniki do zaključka, da ne vedo razloga, zakaj so težave po nihalni travmi stalne narave. Še hujše je dejstvo, da ne vedo, kako bi paciente ustrezno zdravili.

Če še enkrat preidemo na primer z uro: Kaj bi vi menili o urarju, kateremu ste prinesli uro v popravilo, če bi vam rekel, da je z uro vse v redu in da ste vi ta, ki ne zna uro pravilno prečitati? Podan primer je moč primerjati s situacijo, ko vam zdravnik pove, da so vaše težave glede nihalne travme le “psihosomatske narave”.

Z metodo Atlantomed končno obstaja metoda, ki zmore po nihalni travmi ponovno uravnavati finomehaniko vratne hrbtenice.

Zdravljenje z Atlantomed ni namenjeno temu, da se zdravijo strukturne poškodbe (zlomi kosti ali pretrgane mišice in vezi). Tovrstne poškodbe morajo biti diagnosticirane ter zdravljene s strani zdravnika. Pri Atlantomed je zdravljenje na ravni masaže, zato se pri tem prav takone izvedejo bilo katere manipulacije kosti.

Kaj se natančno zgodi pri nihalni travmi?

Ljudje, ki so doživeli nihalno travmo in so prestali običajno zdravljenje, imajo pogosto občutek, da z njihovim vratom nekaj ni v redu, kljub zdravniški pomoči.

Občutek je pogosto pravilen. Če je atlas že pri porodu prestavljen, obstaja možnost, da se pri nihalni nesreči še bolj zasuče oz. stransko prestavi.

V takšni poziciji pritiska na hrbtenjačo, vertebralno arterijo, vratno arterijo, različne krvne žile in limfne kanale. To so vse posledice, ki jih zdravnik pri običajni preiskavi ne more zaznati.

Ko je atlas prestavljen, telo nima možnosti, da ga spet postavi v pravilno pozicijo. Telo potrebuje eksterno intervencijo. Brez takšne intervencije pa se lahko v telesu skozi čas pojavijo tipične kronične bolezni značilne za nihalno travmo.

nihalna-tarva-atlatnomed-bostjan-kuhar-slovenija

Simptomi nihalne travme

Možni simptomi ali težave po nihalni travmi:

  1. hude mišične bolečine v vratu in ramenih
  2. občutek težke glave
  3. tenzijski glavobol, klasični glavobol
  4. migrena
  5. mravljinčenje obraza ali rok
  6. utrujenost, občutek odsotnosti
  7. motnje vida ali sluha
  8. težave s koncentracijo in spominom
  9. motnje spanja
  10. negotovost in anksioznost
  11. razdražljivost, povečana občutljivost na hrup
  12. šibkost, zmanjšanje učinkovitosti
  13. vrtoglavica
  14. sindrom burnouta
  15. depresija, stiska, nelagodje

Krčevita vratna muskulatura

Mnogi pacienti, ki so imeli nesrečo doživeti nihalno travmo, so izkusili neprijetno izkušnjo. Bolečine, ki so nastale s silovitimi gibi naprej in nazaj, se skozi čas niso izboljšale, temveč poslabšale. Kot v nočni mori postanejo bolečine vsakodnevni problem. Razlog za kronične težave niso le pogojene z napačno pozicijo vretenc, ampak tudi zaradi krčevitosti vratnega mišičevja.

Vratne ter zatilne mišice so po čezmernem nategovanju trajno napete in se ne morejo sprostiti. Kljub temu, da se izvedejo neštete masaže ali fizioterapevtske terapije, muskulatura ostane napeta. Posledica so bolečine in omejena gibljivost glave.

Kaj lahko storimo v takšnem primeru? Za korekcijo atlasa razvita naprava AtlantoVib 4 prinaša pomoč. S pomočjo naprave je možno efektivno in intenzivno masiranje globinskega mišičevje.

Z eno ali večimi terapijami, ki so specifično usmerjene na vratne mišice, se lahko te spet sprostijo in tako se lahko napetosti zmanjšajo ali celo izginejo, glava pa pridobi spet prosto gibljivost. Če kombiniramo opisano specifično masažo s korekcijo atlasa, lahko takšna zvrst zdravljenja prinaša popolno prenehanje težav nihalne travme.

Previdnostni ukrepi pri korekciji atlasa po nihalni travmi

Korekcija atlasa s pomočjo Atlantomed metode obremeni vezi lobanja – atlasov sklep in obstranske strukture. Po nihalni travmi se moramo držati določenih previdnostnih pravil za izvedbo zdravljenja.

Da bi se izognili raznim komplikacijam, je pomembno, da pacienta pred nastavitvijo atlasa natančno pregleda zdravnik. Obstaja možnost, da se pri zdravljenju pojavijo morebitne poškodbe vratnega mišičevja, katerim se želimo izogniti. V vsakem primeru je priporočljivo, da se po nihalni travmi počaka vsaj 2 meseca preden se izvede Atlantomed terapija. Poškodbe, ki niso bile zaznane ter diagnosticirane na sklepih, vezeh itd., se morajo ustrezno pozdraviti.

Po uspešni nastavitvi atlasa, ki je bila izvedena po nihalni travmi, se priporoča terapija pri osteopatu. Z njegovo pomočjo se lahko preverijo in po potrebi, popravijo vretenca, ki ležijo pod atlasom.

Želite cenejše terapije?

Prijavite se na e-novičke

Vedno imamo kakšno ugodnost za naše bralce

S klikom na >Pošlji< se strinjate s pogoji poslovanja is spravilnikom o zasebnosti